14.05.2021
Slovenska podjetja, ki so do zdaj preko spletne trgovine prodajala izdelke končnim potrošnikom, ki imajo prebivališče v drugih državah članicah EU, so se morala registrirati za namene DDV v drugih državah članicah, če so tam presegla mejni znesek letnega prometa za prodajo blaga na daljavo. Ta mejni znesek je država članica določila sama in v večini držav je znašal 35.000 evrov.
S 1. 7. 2021 v celotni Evropski Uniji in tako tudi v Sloveniji uvajamo spremembe pri plačevanju DDV pri prodaji izdelkov končnim potrošnikom. Mejni znesek letnega prometa za prodajo blaga na daljavo po posameznih državah članicah EU se ukinja. Namesto tega bomo dobili nov skupni prag prometa v višini 10.000 evrov. Tisti davčni zavezanec, ki na letni ravni ne bo presegel letnega praga prometa pri prodaji izdelkov končnim potrošnikom, ki imajo prebivališče v drugih državah članicah EU, v višini 10.000 evrov v vseh državah članicah EU skupaj, bo ob prodaji izdelkov obračunaval slovenski DDV.
Davčni zavezanec, ki bo presegel skupni letni prag prometa pri prodaji izdelkov končnim potrošnikom v višini 10.000 evrov, pa bo moral obračunati DDV tiste države, v kateri se bo pošiljanje izdelkov končalo. Če bo prodal izdelek npr. Italijanu in mu ga poslal v Italijo, bo moral obračunati italijanski DDV. Zato se bo registriral za namene DDV v Italiji in tudi drugih državah članicah EU, kamor bo pošiljal izdelke končnim potrošnikom.
Druga možnost, ki bo na razpolago davčnim zavezancem po 1. 7. 2021, pa bo registracija za posebno ureditev, ki se bo imenovala Unijska ureditev VEM. V tem primeru se zavezanec ne bo rabil registrirati za namene DDV v drugih državah članicah EU, ampak se bo le v Sloveniji registriral za posebno ureditev. Ko bo prodal izdelek npr. Italijanu in mu ga poslal v Italijo, bo na računu obračunal italijanski DDV. V Sloveniji pa bo oddal poseben obračun za koledarsko tromesečje. V ta obračun bo vnesel za vsako državo članico, v kateri bo nastala obveznost za plačilo DDV, skupno vrednost dobav blaga brez DDV, skupni znesek pripadajočega DDV, razdeljen po stopnjah DDV, in skupni znesek DDV, ki ga bo moral plačati po tej posebni ureditvi za dobave, izvedene v tromesečju. Tako bo v ta obračun vnesel tudi italijanski DDV, ki ga bo zaračunal Italijanu za prodan izdelek. Država Slovenija bo nato zneske DDV razdelila med države članice EU in vsaki nakazala toliko, kot ji pripada.
Nova posebna ureditev bo tako dobrodošla pridobitev za slovenska podjetja, ki prodajajo izdelke končnim potrošnikom preko spletne trgovine.
Če želite biti obveščeni o davčnih spremembah in novostih ter aktualni davčni problematiki, se prijavite na naše novice.
Movens d. o. o.
Rakovnik 107
1215 Medvode
Telefon:
E-naslov: mdd@movens.si
04.05.2023
Z uporabo posebnih pravil o kraju obdavčitve pri storitvah imamo pri obračunavanju DDV včasih težave....
Projekt Dvilla odpira nove dimenzije bivanja na prijetni lokaciji v Kranju. Sodoben dizajn in visokotehnološke rešitve vam nudijo popolno udobje v novem stanovanjskem kompleksu Dvilla. Stanovanja bodo sodobno opremljena s pohištvom po meri. Predvidoma bodo vseljiva s 1. 1. 2024.
Movens d.o.o., avtorske pravice pridržane
Izdelava spletnih strani - Spletna postajaIzdelava spletnih strani:
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.